ESC  Boston  |  Silicon Valley  |  India  |  Minneapolis  |  ACE Awards

September 21-22, 2016 Minneapolis Convention Center Minneapolis, MN

ESC Minneapolis 2016 Schedule Viewer

All SessionsSpeakersMy Schedule
View Sessions As:
  
    • Wednesday | 9:00am
    • Wednesday, 9:00am - 9:45am
      Location:  Room 208A
      Mike Schnecker (Rohde & Schwarz)
      Session Type: Sponsored Session
      Pass type : Conference, Expo
      Wednesday, 9:00am - 9:45am
      Location:  Room 205C
      Charles Fulks (Intuitive Research and Technology)
      Conference Tracks: Embedded Hardware Design & Verification
      Session Type: Conference (Paid)
      Pass type : Conference
      Wednesday, 9:00am - 9:45am
      Location:  Room 208B
      Greg Davis (Green Hills Software)
      Conference Tracks: Connected Devices and the Internet of Things
      Session Type: Conference (Paid)
      Pass type : Conference
      Wednesday, 9:00am - 9:45am
      Location:  Room 205D
      Senaka Ratnayake (Intel Corporation)
      Conference Tracks: Embedded Software Design & Verification
      Session Type: Conference (Paid)
      Pass type : Conference
    • Wednesday | 10:00am
    • Wednesday, 10:00am - 10:45am
      Location:  Room 205C
      Thom Denholm (Datalight)
      Conference Tracks: Embedded Software Design & Verification
      Session Type: Conference (Paid)
      Pass type : Conference
      Wednesday, 10:00am - 10:45am
      Location:  Room 208B
      Michael Blattau (DfR Solutions), Craig Hillman, PhD (DfR Solutions)
      Conference Tracks: Embedded Hardware Design & Verification
      Session Type: Conference (Paid)
      Pass type : Conference
      Wednesday, 10:00am - 10:45am
      Location:  Room 205D
      David Ewing (Synapse)
      Conference Tracks: Connected Devices and the Internet of Things
      Session Type: Conference (Paid)
      Pass type : Conference
      Wednesday, 10:00am - 10:45am
      Location:  Connection Corner, Booth 949
      Max "The Magnificent" Maxfield (Embedded.com)
      Session Type: Connection Corner (Free)
      Pass type : Conference, Expo
      Wednesday, 10:00am - 10:45am
      Location:  ESC Engineering Theater, Booth 138
      Bob Zeidman (Zeidman Consulting)
      Conference Tracks: ESC Engineering Theater
      Session Type: ESC Engineering Theater (Free)
      Pass type : Conference, Expo
    • Wednesday | 10:15am
    • Wednesday, 10:15am - 11:00am
      Location:  Room 208A
      Mike Schnecker (Rohde & Schwarz)
      Session Type: Sponsored Session
      Pass type : Conference, Expo
    • Wednesday | 11:00am
    • Wednesday, 11:00am - 11:45am
      Location:  Room 205C
      Jacob Beningo (Beningo Engineering)
      Conference Tracks: Connected Devices and the Internet of Things
      Session Type: Conference (Paid)
      Pass type : Conference
      Wednesday, 11:00am - 11:45am
      Location:  Room 208B
      Rod Cope (Rogue Wave Software)
      Conference Tracks: Embedded Software Design & Verification
      Session Type: Conference (Paid)
      Pass type : Conference
      Wednesday, 11:00am - 11:45am
      Location:  ESC Engineering Theater, Booth 138
      Max "The Magnificent" Maxfield (Embedded.com)
      Conference Tracks: ESC Engineering Theater
      Session Type: ESC Engineering Theater (Free)
      Pass type : Conference, Expo
      Wednesday, 11:00am - 11:45am
      Location:  Room 205D
      Adam Taylor (Adiuvo Engineering Ltd.)
      Conference Tracks: Embedded Hardware Design & Verification
      Session Type: Conference (Paid)
      Pass type : Conference
    • Wednesday | 11:45am
    • Wednesday, 11:45am - 1:00pm
      Location:  Room 212/213
      Session Type: Conference (Paid)
      Pass type : Conference
    • Wednesday | 1:00pm
    • Wednesday, 1:00pm - 1:45pm
      Location:  Room 208CD
      Chuck Carter (Eagre Games)
      Session Type: Keynotes (Free)
      Pass type : Expo, Conference
      Wednesday, 1:00pm - 1:45pm
      Location:  Connection Corner, Booth 949
      Hayley Haggarty (UBM)
      Session Type: Connection Corner (Free)
      Pass type : Conference, Expo
    • Wednesday | 2:00pm
    • Wednesday, 2:00pm - 2:45pm
      Location:  Room 208B
      Kyle Sporre (Digi Wireless Design)
      Conference Tracks: Connected Devices and the Internet of Things
      Session Type: Conference (Paid)
      Pass type : Conference
      Wednesday, 2:00pm - 2:45pm
      Location:  Connection Corner, Booth 949
      Rob Spiegel (UBM)
      Session Type: Connection Corner (Free)
      Pass type : Conference, Expo
      Wednesday, 2:00pm - 2:45pm
      Location:  Room 205C
      Richard Leach (Brooks Kushman, P.C.), Rod Cope (Rogue Wave Software)
      Conference Tracks: Embedded Software Design & Verification
      Session Type: Conference (Paid)
      Pass type : Conference
      Wednesday, 2:00pm - 2:45pm
      Location:  Room 208A
      Mike Schnecker (Rohde & Schwarz)
      Session Type: Sponsored Session
      Pass type : Conference, Expo
      Wednesday, 2:00pm - 2:45pm
      Location:  ESC Engineering Theater, Booth 138
      Michael Dunn (EDN)
      Conference Tracks: ESC Engineering Theater
      Session Type: ESC Engineering Theater (Free)
      Pass type : Conference, Expo
      Wednesday, 2:00pm - 2:45pm
      Location:  Room 205D
      Duane Benson (Screaming Circuits)
      Conference Tracks: Embedded Hardware Design & Verification
      Session Type: Conference (Paid)
      Pass type : Conference
    • Wednesday | 3:00pm
    • Wednesday, 3:00pm - 3:45pm
      Location:  Connection Corner, Booth 949
      Bill Betten (Devicix)
      Session Type: Connection Corner (Free)
      Pass type : Conference, Expo
      Wednesday, 3:00pm - 3:45pm
      Location:  Room 208B
      Charles Fulks (Intuitive Research and Technology)
      Conference Tracks: Embedded Hardware Design & Verification
      Session Type: Conference (Paid)
      Pass type : Conference
      Wednesday, 3:00pm - 3:45pm
      Location:  ESC Engineering Theater, Booth 138
      Max "The Magnificent" Maxfield (Embedded.com)
      Conference Tracks: ESC Engineering Theater
      Session Type: ESC Engineering Theater (Free)
      Pass type : Conference, Expo
      Wednesday, 3:00pm - 3:45pm
      Location:  Room 205C
      Miles Porter (Painted Harmony Group, Inc.)
      Conference Tracks: Connected Devices and the Internet of Things
      Session Type: Conference (Paid)
      Pass type : Conference
      Wednesday, 3:00pm - 3:45pm
      Location:  Room 205D
      Jacob Beningo (Beningo Engineering)
      Conference Tracks: Embedded Software Design & Verification
      Session Type: Conference (Paid)
      Pass type : Conference
    • Wednesday | 3:15pm
    • Wednesday, 3:15pm - 4:00pm
      Location:  Room 208A
      Mike Schnecker (Rohde & Schwarz)
      Session Type: Sponsored Session
      Pass type : Conference, Expo
    • Wednesday | 4:00pm
    • Wednesday, 4:00pm - 4:45pm
      Location:  Room 208B
      David Ewing (Synapse)
      Conference Tracks: Embedded Software Design & Verification
      Session Type: Conference (Paid)
      Pass type : Conference
      Wednesday, 4:00pm - 4:45pm
      Location:  Room 205D
      John Kaufmann (Code Things Now)
      Conference Tracks: Connected Devices and the Internet of Things
      Session Type: Conference (Paid)
      Pass type : Conference
      Wednesday, 4:00pm - 5:00pm
      Location:  ESC Engineering Theater, Booth 138
      Conference Tracks: ESC Engineering Theater
      Session Type: ESC Engineering Theater (Free)
      Pass type : Conference, Expo
      Wednesday, 4:00pm - 4:45pm
      Location:  Room 205C
      Jean Labrosse (Micrium)
      Conference Tracks: Embedded Software Design & Verification
      Session Type: Conference (Paid)
      Pass type : Conference
    • Wednesday | 4:15pm
    • Wednesday, 4:15pm - 5:00pm
      Location:  Room 208A
      Tony Opferman (Rohde & Schwarz)
      Session Type: Sponsored Session
      Pass type : Conference, Expo
    • Wednesday | 4:30pm
    • Wednesday, 4:30pm - 6:00pm
      Location:  Lounge A, Level 2
      Session Type: Conference (Paid)
      Pass type : Conference
    • Thursday | 9:00am
    • Thursday, 9:00am - 9:45am
      Location:  Room 205D
      Adam Taylor (Adiuvo Engineering Ltd.)
      Conference Tracks: Embedded Hardware Design & Verification
      Session Type: Conference (Paid)
      Pass type : Conference
      Thursday, 9:00am - 9:45am
      Location:  Room 208B
      Rob Oshana (NXP)
      Conference Tracks: Embedded Software Design & Verification
      Session Type: Conference (Paid)
      Pass type : Conference
      Thursday, 9:00am - 9:45am
      Location:  Room 205C
      Charles J. Lord (Independent)
      Conference Tracks: Connected Devices and the Internet of Things
      Session Type: Conference (Paid)
      Pass type : Conference
    • Thursday | 10:00am
    • Thursday, 10:00am - 10:45am
      Location:  Room 205C
      Bob Zeidman (Zeidman Technologies)
      Conference Tracks: Embedded Hardware Design & Verification
      Session Type: Conference (Paid)
      Pass type : Conference
      Thursday, 10:00am - 10:45am
      Location:  Room 205D
      Greg Davis (Green Hills Software)
      Conference Tracks: Embedded Software Design & Verification
      Session Type: Conference (Paid)
      Pass type : Conference
      Thursday, 10:00am - 10:45am
      Location:  Room 208B
      Eystein Stenberg (Mender.io)
      Conference Tracks: Connected Devices and the Internet of Things
      Session Type: Conference (Paid)
      Pass type : Conference
      Thursday, 10:00am - 10:45am
      Location:  ESC Engineering Theater, Booth 138
      Max "The Magnificent" Maxfield (Embedded.com), Jean Labrosse (Micrium), Adam Taylor (Adiuvo Engineering Ltd.), Jacob Beningo (Beningo Engineering)
      Conference Tracks: ESC Engineering Theater
      Session Type: ESC Engineering Theater (Free)
      Pass type : Conference, Expo
    • Thursday | 11:00am
    • Thursday, 11:00am - 11:45am
      Location:  Room 208B
      Jacob Beningo (Beningo Engineering)
      Conference Tracks: Embedded Software Design & Verification
      Session Type: Conference (Paid)
      Pass type : Conference
      Thursday, 11:00am - 11:45am
      Location:  Connection Corner, Booth 949
      Max "The Magnificent" Maxfield (Embedded.com)
      Session Type: Connection Corner (Free)
      Pass type : Conference, Expo
      Thursday, 11:00am - 11:45am
      Location:  Room 205D
      Burt Snover (National Instruments)
      Conference Tracks: Connected Devices and the Internet of Things
      Session Type: Conference (Paid)
      Pass type : Conference
      Thursday, 11:00am - 11:45am
      Location:  ESC Engineering Theater, Booth 138
      Ann Thryft (Design News), Tyler Pope (3D Printing Ally), Scott Sevcik (Stratasys), Scott Johnston (Formlabs), Donovan Weber (Forecast3D), Rich Baker (Proto Labs)
      Conference Tracks: ESC Engineering Theater
      Session Type: ESC Engineering Theater (Free)
      Pass type : Conference, Expo
      Thursday, 11:00am - 11:45am
      Location:  Room 205C
      Thom Denholm (Datalight)
      Conference Tracks: Embedded Software Design & Verification
      Session Type: Conference (Paid)
      Pass type : Conference
    • Thursday | 11:45am
    • Thursday, 11:45am - 1:00pm
      Location:  Room 212/213
      Session Type: Conference (Paid)
      Pass type : Conference
    • Thursday | 12:00pm
    • Thursday, 12:00pm - 12:45pm
      Location:  Connection Corner, Booth 949
      Hayley Haggarty (UBM)
      Session Type: Connection Corner (Free)
      Pass type : Conference, Expo
    • Thursday | 1:00pm
    • Thursday, 1:00pm - 1:45pm
      Location:  Room 208CD
      George Leopold
      Session Type: Keynotes (Free)
      Pass type : Expo, Conference
      Thursday, 1:00pm - 1:45pm
      Location:  Connection Corner, Booth 949
      Bill Betten (Devicix)
      Session Type: Connection Corner (Free)
      Pass type : Conference, Expo
    • Thursday | 2:00pm
    • Thursday, 2:00pm - 2:45pm
      Location:  Room 205D
      David Ewing (Synapse)
      Conference Tracks: Embedded Hardware Design & Verification
      Session Type: Conference (Paid)
      Pass type : Conference
      Thursday, 2:00pm - 2:45pm
      Location:  Room 205C
      Brandon Hart (NimbeLink)
      Conference Tracks: Connected Devices and the Internet of Things
      Session Type: Conference (Paid)
      Pass type : Conference
      Thursday, 2:00pm - 2:45pm
      Location:  Connection Corner, Booth 949
      John Jaddou (Addeation), Andreas Pfahnl (Devicix)
      Session Type: Connection Corner (Free)
      Pass type : Conference, Expo
      Thursday, 2:00pm - 2:45pm
      Location:  ESC Engineering Theater, Booth 138
      Max "The Magnificent" Maxfield (Embedded.com), Adam Taylor (Adiuvo Engineering Ltd.), Jacob Beningo (Beningo Engineering), Charles J. Lord (Independent)
      Conference Tracks: ESC Engineering Theater
      Session Type: ESC Engineering Theater (Free)
      Pass type : Conference, Expo
      Thursday, 2:00pm - 2:45pm
      Location:  Room 208B
      Jay Abraham (MathWorks)
      Conference Tracks: Embedded Software Design & Verification
      Session Type: Conference (Paid)
      Pass type : Conference
    • Thursday | 3:00pm
    • Thursday, 3:00pm - 3:45pm
      Location:  Room 205C
      Rob Oshana (NXP)
      Conference Tracks: Embedded Software Design & Verification
      Session Type: Conference (Paid)
      Pass type : Conference
      Thursday, 3:00pm - 3:45pm
      Location:  ESC Engineering Theater, Booth 138
      Suzanne Deffree (UBM)
      Conference Tracks: ESC Engineering Theater
      Session Type: ESC Engineering Theater (Free)
      Pass type : Conference, Expo
      Thursday, 3:00pm - 3:45pm
      Location:  Room 205D
      Greg Davis (Green Hills Software)
      Conference Tracks: Connected Devices and the Internet of Things
      Session Type: Conference (Paid)
      Pass type : Conference
      Thursday, 3:00pm - 3:45pm
      Location:  Room 208B
      Charles Fulks (Intuitive Research and Technology)
      Conference Tracks: Embedded Hardware Design & Verification
      Session Type: Conference (Paid)
      Pass type : Conference
  • Keynote - The Astronaut as Engineer

    Location:  Room 208CD
    Session Type: Keynotes (Free)
    Pass type : Expo, Conference
    Vault Recording: TBD

    George Leopold, renowned science & technology writer and author of Calculated Risk: The Supersonic Life and Times of Gus Grissom, discusses NASA's beginnings and how one engineer played a pivotal role in its winning the Space Race. Astronaut Gus Grissom, a mechanical and aeronautical engineer by training, played a central role in designing the early American spacecraft, particularly the two-man Gemini ship that served as the bridge to Apollo. To the end of his brief life, the former engineering test pilot struggled to fix his flawed moon ship. The odds were against him, the risks too great: Grissom and his Apollo 1 crew perished in a launch pad fire nearly 50 year ago. From Grissom's sacrifice a magnificent machine emerged, the Apollo command module that transported 24 humans to the moon and returned them to Earth.